safeUT TipLine

safeUT Followup

Administration Contacts

Our Administration Contacts 
 
Mr. Bret Craynor, Principal
 
Mrs. Jamie Ellis, Assistant Principal
 
Phone - 801-476-5220
Fax
 - 801-476-5259
 
4350 W. 4800 S. WEST HAVEN UT 84401

Counseling Information

Counseling Website 

Phone # 801-476-5226

Fax # 801-476-5257

                    canvas

                          Click here

MOTTO

R.O.A.R.

Respectful 

On time and prepared               

Actively engaged in learning

Resilient

Grizzly Bear

Eligibility Standards for Athletics

 

Eligibility Standards for Athletic Programs

 

Students wishing to tryout for athletic programs must meet the eligibility requirements listed below:

  1.  A grade point average of 2.0 or higher for the three terms previous to the sport. The printed report card will be the basis for determining eligibility. Incomplete grades (I) must be resolved prior to eligibility consideration.
  2.  Receive not more than 1 F for the previous or current quarter.
  3.  Citizenship grades for the three previous terms:

No more than

1 U or

1 N and 1 U or 2 N’s

If the above standards are violated, you are ineligible to tryout for an athletic program.  For those already on a team, there is only one probation allowed.  If the student is still ineligible after the probationary period, removal from the team will be enforced. Persons desiring exceptions to the above standards may appear before the Standards Committee.  The purpose of the committee is to hear any mitigating circumstances that might arise with a student.

 

 

 

 

GRIZZLY GIRLS BASKETBALL 2018

COACHES

 Hailee Parry - Amanda Ward

 TEAM

9th grade 8th grade 7th grade
Kloee Doney Taylah Doxey Baylee Andreasen
Madi Jensen Sierra Eddie Ama Herrick
Sarah Strong Jaida Jones Syncere Langston
Alexis Tew Emmeline Morrison  
Ashton Ulm Stocktyn Stevenson  
  Caybri Warren  

 

SCHEDULE/RESULTS
DATE TEAM RESULTS
February 14 Rocky Mountain @ North Ogden  WON  38 - 20
February 20 Wahlquist @ Rocky Mountain  LOST  42 - 25
February 22 Rocky Mountain @ TH Bell  WON 32 - 26
February 26 South Ogden @ Rocky Mountain  WON 33 - 36
March 01 Rocky Mountain @ SnowCrest  WON 41 - 15
March 05 SandRidge @ Rocky Mountain  WON 27 - 34
March 08 Rocky Mountain @ Roy  WON 53- 27
March 12 BYE  BYE
March 14 Orion @ Rocky Mountain  LOST  37 - 29
March 19 Playoff Game - Rocky @ Orion    WON  40 - 34
March 22 Championship- Rocky vs Wahlquist @ Weber High @ 3:30   LOST  36-55

GAMES START AT 3:00 P.M.

 

 

 

 

 2018 GRIZZLY SOFTBALL

 Image00012  Image00111  Image00027

 

 COACHES 

 Adam Suttlemyre / Wendy Jorgensen  

                                      GRIZZLY SOFTBALL TEAM
Brinley Ellsworth 9th Jaycie Badley 8th Baylee Andreason 7th
Aya Galt 9th Averi Clark 8th Ivee Johnsen 7th
Brinley Huddleston 9th Reata O'Neal 8th Syncere Lanston 7th
Presley Palmer 9th Stocktyn Stevenson 8th Bella Provost 7th
MANAGER   Celeste Toledo 8th Shariden Sponn 7th
Olivia Bruch 9th Gracie Skidmore 8th Anastyn Stevenson 7th

 

 

 

                                                                            SCHEDULE                                                                          

DATE TEAM RESULTS
September 06 Rocky Mountain @ North Ogden   WON   13 - 6
September 11 Wahlquist @ Rocky Mountain LOST  21 - 8 
September 13 Rocky Mountain @ T.H. Bell  WON  12 - 3
September 18 South Ogden @ Rocky Mountain  LOST  8 - 2
September 20 Rocky Mountain @ Snowcrest  WON  19 - 0
September 25 Sand Ridge @ Rocky Mountain  WON  3 -13
September 27 Rocky Mountain @ Roy  WON  21 - 0
October 02 Bye  ---------
October 04 Orion @ Rocky Mountain  WON  0-14
October 09 PLAYOFF GAME Rocky @ South WON  7-4 
October 11 CHAMPIONSHIP GAME Wahlquist vs Rocky  LOST  16-7

                                                          ALL GAMES START @ 3:00 PM 

Volleyball South 38 Volleyball South 2 Volleyball South 51

                

GRIZZLY VOLLEYBALL 2018 

COACHES

LOLA JEAN LAMB - CARRIE MORRILL

  

GRIZZLY VOLLEYBALL TEAM

 
9th grade 8th grade 7th grade
Lexus Bertgnolli McKenna Beesley Julie Allred
Janika Bronson Kennley Crossley Raina Button
Breelyn Button Gracelyn Ellis Thea Graven
Callie Christensen Mira Erickson Bryton Harmon
Addie Fisher Madison Jolley Kallie Johansen
Brooklyn Nelson Reata O'Neal Ivee Johnsen
  Jocelyn Opheikens Bella Provost
  Quincee Peterson Hannah Provost
  Celeste Toledo Maggie Ware

 

 

Schedule/Results  

 

Date

Team

Results

October 30

Rocky Mountain @ North Ogden

 WON  3-0

November 02

Wahlquist @ Rocky Mountain

 LOST  3-1

November 06

Rocky Mountain @ T.H.Bell

 WON  3-0 

November 09

South Ogden @ Rocky Mountain

 WON  3-1

November 13

Rocky Mountain @ Snowcrest

 WON  3-1 

November 16

Sand Ridge @ Rocky Mountain

WON  3-1 

November 20

Rocky Mountain @  Roy

 WON 3-0

November 27

Bye

November 30

Orion @ Rocky Mountain

LOST  3-0 

December 04

PLAY OFF  Rocky Mountain @ Orion

WON  3-2

December 07

CHAMPIONSHIP Rocky Mountain vs Wahlquist

Games start at 3:00 p.m. 

*Athletes must ride the bus home unless there is an emergency and then a bus-pass must be turned in to Coach Lamb.  

 

 

2018 Grizzly Football

Image00025 Image00093 Image00055 Image00004

HEAD COACH- DOUG BROWN


ASSISTANT COACHES -CASEY ROCHE & TROY DIXON

GRIZZLY FOOTBALL TEAM
Dakota Argyle 9th Keegan Hull 9th Gavon Walton 8th Bodee Goins 8th Kohl Bradford 7th
Gavin Barney  9th Nathan Imel 9th Dayson Ward 9th Ethan Graham 8th RED-SHIRTS  
Bridger Clontz 9th Dawson Love 9th Cutler Warren 9th Boston Hadley 8th Camden Anderson 8th
Tyson Connell 9th Connor MacArthur 9th Gage Wilde 9th Caden Isakson 8th David Gama 7th
Braeton Davis 9th Brogan Morrill 9th Caden Baker 8th Calvin Morrow 8th Austen Hamblin 7th
Gavin Douglas 9th Trevor Perry 9th Ryson Cash 8th JT Ryan 8th Krew Karras 8th
Isaac Duran 9th Corbin Platt 9th Cael Cypers 8th Tayson Samaniego 8th Hayden Martin 8th
Sean Goodwin 9th Preston Salisbury 9th Carson Flynn 8th Hunter Smith 8th Benjamin Parker 8th
Zach Heath 9th Gage Smith 9th Brody Freestone 8th Matthew Snarr 8th Nyzeiah Rivera 9th
Ethan Herrick 9th Jonathan Smith 9th Kennen Fureigh 8th Todd Summerill 8th Spencer Tomasek 8th

 

 SCHEDULE

DATE TEAM RESULTS
September  7 Wahlquist @ Rocky Mountain  Lost  16-6
September 14 Rocky Mountain @ T.H. Bell Lost 12-8
September 21 Sand Ridge @ Rocky Mountain Lost   8-0
September 28 North Ogden @ Rocky Mountain  Won  0-42 
October 05 Rocky Mountain @ Roy  Won  48-6
Ocotber 11 Orion @ Rocky Mountain  Won  6-42
October 17  Rocky Mountain @ South Ogden  Lost  8-44
October 25 PLAY OFF GAME  
November 01 CHAMPIONSHIP GAME  

 All games start at 3:00 pm



Page 1 of 2